Library of Congress

National Book Festival

Children

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:30 amJeffrey Brown11:00 am-noon
10:40 am-11:10 amKaren Romagna11:30 am-12:30 pm
10:40 am-11:10 amBilly Collins 
11:20 am-11:50 amDav Pilkey12:30 pm-1:30 pm
noon-12:30 pmCokie Roberts1:00 pm-2:00 pm
12:40 pm-1:10 pmJack Gantos1:30 pm-2:30 pm
1:20 pm-1:50 pmIlene Cooper2:30 pm-3:30 pm
2:00 pm-2:30 pmBrian Biggs3:00 pm-4:00 pm
2:40 pm-3:10 pmAndrea Beaty3:30 pm-4:30 pm
3:20 pm-3:50 pmIlyasah Shabazz4:30 pm-5:30 pm
4:00 pm-4:30 pmJerry Craft5:00 pm-6:00 pm
4:00 pm-4:30 pmPatrik Henry Bass5:00 pm-6:00 pm
4:40 pm-5:10 pmEric Litwin3:30 pm-4:30 pm

Top

Teens

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:30 amKate DiCamillo11:00 am-noon
10:40 am-11:10 amTanuja Desai Hidier11:30 am-12:30 pm
11:20 am-11:50 amCynthia Kadohata12:30 pm-1:30 pm
noon-12:30 pmRita Williams-Garcia1:00 pm-2:00 pm
12:40 pm-1:10 pmMeg Medina1:30 pm-2:30 pm
1:20 pm-1:50 pmAnne Ursu2:30 pm-3:30 pm
2:00 pm-2:30 pmTim Tingle3:00 pm-4:00 pm
2:40 pm-3:10 pmJacqueline Woodson3:30 pm-4:30 pm
3:20 pm-3:50 pmKendare Blake4:30 pm-5:30 pm
4:00 pm-4:30 pmFrancesco Marciuliano5:00 pm-6:00 pm
4:40 pm-5:10 pmGene Luen Yang3:30 pm-4:30 pm

Top

Picture Books

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:30 amRaúl Colón11:00 am-noon
10:40 am-11:10 amPeter Brown11:30 am-12:30 pm
11:20 am-11:50 amBryan Collier12:30 pm-1:30 pm
noon-12:30 pmSusan Stockdale1:00 pm-2:00 pm
12:40 pm-1:10 pmLaura Overdeck1:30 pm-2:30 pm
1:20 pm-1:50 pmBrian Lies2:30 pm-3:30 pm
2:00 pm-2:30 pmTheodore Taylor III3:00 pm-4:00 pm
2:40 pm-3:10 pmBob Staake3:30 pm-4:30 pm
3:20 pm-3:50 pmMolly Idle4:30 pm-5:30 pm
4:00 pm-4:30 pmJudith Viorst5:00 pm-6:00 pm

Top

Contemporary Life

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amRep. James Clyburn11:30 am-12:30 pm
10:55 am-11:40 amPeter Bakernoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmSandra Day O'Connor1:00 pm-2:00 pm
11:50 am-12:35 pmLynn Wiese Sneyd1:00 pm-2:00 pm
11:50 am-12:35 pmH. Alan Day1:00 pm-2:00 pm
12:45 pm-1:30 pmAndrew Aydin2:00 pm-3:00 pm
12:45 pm-1:30 pmRep. John Lewis2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmMaria Venegas3:00 pm-4:00 pm
2:35 pm-3:20 pmDavid Treuer4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmFrancisco Goldman5:00 pm-6:00 pm
4:25 pm-5:10 pmBrando Skyhorse5:20 pm-6:00 pm
5:20 pm-6:00 pmAnchee Min3:30 pm-4:30 pm

Top

Culinary Arts

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amAdrian Miller11:00 am-noon
12:45 pm-1:30 pmLaura & Peter Zeranski2:00 pm-3:00 pm
4:25 pm-5:10 pmCarla Hall2:30 pm-3:30 pm

Top

Culinary Demos (Let's Read America)

TimeAuthorSigning
10:55 am-11:40 amJohn Moellernoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmAmy Riolo1:00 pm-2:00 pm
1:40 pm-2:25 pmDaniel W. Thomas3:30 pm-4:30 pm
2:35 pm-3:20 pmCathal Armstrong4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmSheilah Kaufman4:45 pm-5:45 pm

Top

Fiction & Mystery

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amE.L. Doctorow11:00 am-noon
10:55 am-11:40 amIshmael Beahnoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmSara Sue Hoklotubbe1:00 pm-2:00 pm
12:45 pm-1:30 pmClaire Messud2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmTiphanie Yanique3:00 pm-4:00 pm
2:35 pm-3:20 pmSiri Hustvedt4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmLisa See5:00 pm-6:00 pm
4:25 pm-5:10 pmAnne Hillerman2:30 pm-3:30 pm
5:20 pm-6:00 pmAlice McDermott3:30 pm-4:30 pm

Top

History & Biography

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amAmie Parnes11:00 am-noon
10:00 am-10:45 amJonathan Allen11:00 am-noon
10:55 am-11:40 amKai Birdnoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmNina Khrushcheva1:00 pm-2:00 pm
12:45 pm-1:30 pmNick Kotz2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmRichard Moe3:00 pm-4:00 pm
2:35 pm-3:20 pmPeniel E. Joseph4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmIan Morris5:00 pm-6:00 pm
4:25 pm-5:10 pmLouisa Lim2:30 pm-3:30 pm
5:20 pm-6:00 pmDoris Kearns Goodwin4:00 pm-5:00 pm

Top

Poetry & Prose

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amPoetry Out Loud 
10:55 am-11:40 amBooks in Translation Panel 
10:55 am-11:40 amNatasha Wimmernoon-1:00 pm
10:55 am-11:40 amPaul Austernoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmBilly Collins1:00 pm-2:00 pm
12:45 pm-1:30 pmCreative Nonfiction Panel 
12:45 pm-1:30 pmEula Biss2:00 pm-3:00 pm
12:45 pm-1:30 pmPaisley Rekdal2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmElizabeth McCracken3:30 pm-4:30 pm
2:35 pm-3:20 pmAlicia Ostriker4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmRichard Rodriguez5:00 pm-6:00 pm
4:25 pm-5:10 pmAlberto Rios3:00 pm-4:00 pm
5:20 pm-6:00 pmMona Simpson4:00 pm-5:00 pm
6:00 pm-7:30 pmEvening Poetry Slam: Stage [Hearts] Page 

Top

Science

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amAmanda Ripley11:00 am-noon
10:55 am-11:40 amSally Satelnoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmPaul Bogard1:00 pm-2:00 pm
12:45 pm-1:30 pmLynn Sherr2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmEric H. Cline3:00 pm-4:00 pm
2:35 pm-3:20 pmDavid Sibley4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmMichio Kaku4:30 pm-5:30 pm
4:25 pm-5:10 pmDavid Theodore George2:30 pm-3:30 pm
5:20 pm-6:00 pmAdrienne Mayor4:00 pm-5:00 pm

Top

Special Programs

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amAnthology of Spanish Writers 
10:00 am-10:45 amValerie Miles1:00 pm-2:00 pm
10:50 am-11:20 amAlan Greenspan 
11:30 am-12:35 pmLibrary of Congress Literacy Awards Presentation 
11:30 am-12:35 pmLetters About Literature 
12:45 pm-1:30 pmMargaret Engel2:00 pm-3:00 pm
12:45 pm-1:30 pmHenry Hodges2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmBob Adelmannoon-1:00 pm
2:35 pm-3:20 pmElizabeth Mitchell4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmAmy Pastan5:00 pm-6:00 pm
3:30 pm-4:15 pmJames Conaway5:00 pm-6:00 pm
4:25 pm-5:10 pmClay Risen3:00 pm-4:00 pm
5:20 pm-6:00 pmDerek Anderson4:00 pm-5:00 pm

Top

Special Evening Presentations

TimeAuthorSigning
6:00 pm-9:45 pmGraphic Novels Super Session 
6:00 pm-7:30 pmEvening Poetry Slam: Stage [Hearts] Page 
6:00 pm-7:30 pmCentennial of Three Mexican Literary Legends 
8:00 pm-9:30 pmGreat Books to Great Movies 

Top

Graphic Novels Super Session

TimeAuthorSigning
6:00 pm-6:35 pmRaina Telgemeier7:00 pm-8:00 pm
6:45 pm-7:20 pmBryan Lee O'Malley8:00 pm-9:00 pm
7:30 pm-8:05 pmVivek Tiwary8:30 pm-9:30 pm
7:30 pm-8:05 pmKyle Baker8:30 pm-9:30 pm
8:15 pm-8:50 pmLiza Donnelly9:00 pm-10:00 pm
9:00 pm-9:45 pmJeff Smith7:30 pm-8:30 pm

Top

Great Books to Great Movies

TimeAuthorSigning
8:00 pm-9:30 pmLisa See 
8:00 pm-9:30 pmE.L. Doctorow 
8:00 pm-9:30 pmAlice McDermott 
8:00 pm-9:30 pmPaul Auster 

Top