Library of Congress

National Book Festival

Main Stage

TimeAuthorSigning
10:00 am-11:00 amDavid McCullough11:30 am-12:30 pm
11:25 am-12:25 pmDiana Gabaldon1:00 pm-2:00 pm
12:50 pm-1:50 pmJ.D. Vance2:30 pm-3:30 pm
2:15 pm-3:15 pmThomas L. Friedman3:30 pm-4:30 pm
3:40 pm-4:40 pmMichael Lewis5:00 pm-6:00 pm
5:05 pm-6:05 pmCondoleezza Rice3:30 pm-4:30 pm
6:30 pm-7:30 pmDavid Baldacci4:30 pm-5:30 pm

Top

Contemporary Life

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amDanielle Allen11:00 am-noon
11:00 am-11:45 amSiddhartha Mukherjeenoon-1:00 pm
noon-12:45 pmMatthew Desmond1:00 pm-2:00 pm
1:00 pm-1:45 pmLeland Melvin2:00 pm-3:00 pm
2:00 pm-2:45 pmDava Sobel3:00 pm-4:00 pm
3:00 pm-3:45 pmGraham Allison4:00 pm-5:00 pm
4:00 pm-4:45 pmRoxane Gay5:00 pm-6:00 pm
4:55 pm-5:40 pmMark Kurlansky6:00 pm-7:00 pm
5:50 pm-6:35 pmIbram X. Kendi4:30 pm-5:30 pm
5:50 pm-6:35 pmMichael Eric Dyson4:30 pm-5:30 pm
6:45 pm-7:30 pmSam Kean5:30 pm-6:30 pm

Top

Fiction

TimeAuthorSigning
10:20 am-11:05 amElizabeth Strout11:30 am-12:30 pm
11:15 am-noonHari Kunzru12:30 pm-1:30 pm
11:15 am-noonKatie Kitamura12:30 pm-1:30 pm
12:10 pm-12:55 pmAlice McDermott1:30 pm-2:30 pm
1:05 pm-1:50 pmColm Toíbín2:30 pm-3:30 pm
2:00 pm-2:45 pmNathan Hill3:00 pm-4:00 pm
3:00 pm-3:45 pmJesmyn Ward4:00 pm-5:00 pm
4:00 pm-4:45 pmJuan Gabriel Vásquez5:00 pm-6:00 pm
4:55 pm-5:40 pmClaire Messud6:00 pm-7:00 pm
5:50 pm-6:35 pmHa Jin4:30 pm-5:30 pm
6:45 pm-7:30 pmAmor Towles5:30 pm-6:30 pm

Top

Graphic Novels

TimeAuthorSigning
5:30 pm-6:00 pmGene Luen Yang4:00 pm-5:00 pm
5:55 pm-6:30 pmAnn Telnaes4:30 pm-5:30 pm
5:55 pm-6:30 pmMike Lester4:30 pm-5:30 pm
6:25 pm-7:00 pmRoz Chast4:30 pm-5:30 pm
6:55 pm-7:30 pmLincoln Peirce5:00 pm-6:00 pm

Top

History & Biography

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amKathy McKeon11:00 am-noon
10:00 am-10:45 amSteven Levingston11:00 am-noon
10:00 am-10:45 amThomas Oliphant11:00 am-noon
11:00 am-11:45 amSidney Blumenthalnoon-1:00 pm
noon-12:45 pmMargot Lee Shetterly1:00 pm-2:00 pm
1:00 pm-1:45 pmRonald C. White2:00 pm-3:00 pm
2:00 pm-2:45 pmAdm. James Stavridis3:00 pm-4:00 pm
3:00 pm-3:45 pmHelene Cooper4:00 pm-5:00 pm
4:00 pm-4:45 pmPeter Cozzens5:00 pm-6:00 pm
4:55 pm-5:40 pmA. Scott Berg6:00 pm-7:00 pm
5:50 pm-6:35 pmBen Macintyre4:30 pm-5:30 pm
6:45 pm-7:30 pmJohn A. Farrell5:30 pm-6:30 pm

Top

Poetry & Prose

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amPoetry Out Loud 
11:00 am-11:45 amErnest Gainesnoon-1:00 pm
noon-12:45 pmNicholas Reynolds1:00 pm-2:00 pm
noon-12:45 pmPaul Hendrickson1:00 pm-2:00 pm
noon-12:45 pmMary Dearborn1:00 pm-2:00 pm
1:00 pm-1:45 pmMarie Howe2:00 pm-3:00 pm
1:00 pm-1:45 pmAdrian Matejka2:00 pm-3:00 pm
2:00 pm-2:45 pmBrad Watson3:00 pm-4:00 pm
2:00 pm-2:45 pmBill Roorbach3:00 pm-4:00 pm
3:00 pm-3:45 pmLisa Ko4:00 pm-5:00 pm
3:00 pm-3:45 pmPeter Ho Davies4:00 pm-5:00 pm
4:00 pm-4:45 pmJennifer Haigh5:00 pm-6:00 pm
4:00 pm-4:45 pmJulia Glass5:00 pm-6:00 pm
5:00 pm-5:45 pmJuan Felipe Herrera3:30 pm-4:30 pm

Top

Thrillers & Fantasy

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:45 amDon Winslow11:00 am-noon
10:55 am-11:40 amJenny Rognebynoon-1:00 pm
11:50 am-12:35 pmChris Bohjalian1:00 pm-2:00 pm
12:45 pm-1:30 pmKarin Slaughter2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:25 pmScott Turow3:00 pm-4:00 pm
2:35 pm-3:20 pmMegan Abbott4:00 pm-5:00 pm
3:30 pm-4:15 pmJohn Scalzi4:30 pm-5:30 pm
4:25 pm-5:10 pmDan Chaon5:30 pm-6:30 pm

Top

Teens

TimeAuthorSigning
10:00 am-10:40 amMary Rand Hess12:30 pm-1:30 pm
10:50 am-11:30 amSabaa Tahirnoon-1:00 pm
11:40 am-12:20 pmMarie Lu1:00 pm-2:00 pm
12:30 pm-1:25 pmSandhya Menon2:00 pm-3:00 pm
12:30 pm-1:25 pmNicola Yoon2:00 pm-3:00 pm
12:30 pm-1:25 pmMelissa de la Cruz2:00 pm-3:00 pm
1:35 pm-2:15 pmM.T. Anderson2:30 pm-3:30 pm
2:25 pm-3:10 pmKathleen Glasgow3:30 pm-4:30 pm
3:20 pm-4:00 pmDavid Baldacci4:30 pm-5:30 pm
4:10 pm-4:50 pmTanya Lee Stone5:30 pm-6:30 pm
5:00 pm-5:40 pmAngie Thomas3:30 pm-4:30 pm
6:00 pm-7:30 pmPoetry Slam 

Top

Children's Purple Stage

TimeAuthorSigning
9:30 am-9:55 amJavaka Steptoe10:30 am-11:30 am
10:05 am-10:30 amMadelyn Rosenberg11:00 am-noon
10:05 am-10:30 amWendy Wan-Long Shang11:00 am-noon
10:40 am-11:05 amJohn Rocco11:30 am-12:30 pm
10:40 am-11:05 amSherri Duskey Rinker11:30 am-12:30 pm
11:15 am-11:40 amDav Pilkeynoon-1:00 pm
11:50 am-12:15 pmMike Curato12:30 pm-1:30 pm
12:25 pm-12:50 pmKadir Nelson1:30 pm-2:30 pm
1:00 pm-1:25 pmNathaniel Philbrick2:00 pm-3:00 pm
1:35 pm-2:00 pmRachel Renee Russell2:30 pm-3:30 pm
1:35 pm-2:00 pmNikki Russell2:30 pm-3:30 pm
2:10 pm-2:35 pmRonald L. Smith3:00 pm-4:00 pm
2:45 pm-3:10 pmReshma Saujani3:30 pm-4:30 pm
3:20 pm-3:45 pmShelia P. Moses4:00 pm-5:00 pm
3:55 pm-4:20 pmEmma Donoghue2:30 pm-3:30 pm
4:30 pm-4:55 pmSanford Levinson5:30 pm-6:30 pm
4:30 pm-4:55 pmCynthia Levinson5:30 pm-6:30 pm

Top

Children's Green Stage

TimeAuthorSigning
9:30 am-9:55 amR. J. Palacio10:30 am-11:30 am
10:05 am-10:30 amTravis Foster11:00 am-noon
10:05 am-10:30 amEthan Long11:00 am-noon
10:40 am-11:05 amChris Van Dusen11:30 am-12:30 pm
11:15 am-11:40 amKate DiCamillonoon-1:00 pm
11:50 am-12:20 pmA Book That Shaped Me Contest 
12:30 pm-12:55 pmCarmen Agra Deedy1:30 pm-2:30 pm
1:05 pm-1:30 pmCokie Roberts2:00 pm-3:00 pm
1:40 pm-2:05 pmAmy Sarig King2:30 pm-3:30 pm
2:15 pm-2:40 pmVerónica Murguía3:00 pm-4:00 pm
2:50 pm-3:35 pmEllen Oh12:30 pm-1:30 pm
2:50 pm-3:35 pmMeg Medina12:30 pm-1:30 pm
3:45 pm-4:10 pmJack Gantos4:30 pm-5:30 pm
4:20 pm-4:45 pmKelly Barnhill5:00 pm-6:00 pm
4:55 pm-5:20 pmMichael Buckley6:00 pm-7:00 pm

Top